آخرین تورهای روسیه

اطلاعات گردشگری

روسیه کشوری است اروپایی ـ آسیایی که با مساحت ۱۷/۰۷۵/۲۰۰کیلومتر مربع پهناورترین کشور جهان محسوب می گردد و به تنهایی ۱/۸مساحت کل کره زمین را شامل می شود. این کشور از غرب با کشورهای اسکاندیناوی، کشورهای حوزه بالتیک، اکراین، بلاروس و لهستان هم مرز است. روسیه از ناحیه جنوب غربی، از طریق دریای خزر با ایران و از طریق دریای سیاه با ترکیه دارای مرز مشترک می باشد. در جنوب با کشورهای آسیای میانه، چین، مغولستان و در شرق با ژاپن، کره شمالی و ایالت آلاسکای آمریکا همسایه است. امتداد این کشور از غرب به شرق ۹۰۰۰ کیلومتر می باشد. چنانچه یک هواپیمای مسافربری از غرب به شرق روسیه پرواز نماید، مدت این پرواز ۱۰ ساعت خواهد بود.

روسیه به ۱۰ منطقه زمانی تقسیم شده است. غربی ترین نقطه آن کالینینگراد با زمان بین المللی +۲:۰۰GMT و شرقی ترین نقطه، منطقه کامچاتکا با زمان بین المللی +۱۲:۰۰GMT می باشد.

رود ولگا بزرگ ترین رود اروپا به طول ۳۵۳۱ کیلومتر در روسیه جاری است. این کشور دارای ۱۲۰ هزار رود با طول بیشتر از ۱۰ کیلومتر می باشد. بیش از ۲ میلیون دریاچه شور و شیرین در این کشور وجود دارد. ۴۰ درصد از کل مساحت روسیه را جنگل تشکیل می دهد. در جنوب بلندترین نقطه روسیه قله البروس با ارتفاع ۵۶۴۲ متر و عمیق ترین نقطه آن دریاچه بایکال با عمق ۱۶۳۷ متر قرار دارد. این دریاچه که عمیق ترین دریاچه دنیاست، ۲۰ درصد از ذخایر آب شیرین را در اختیار دارد.

جمعیت
جمعیت روسیه تقریباً ۱۴۰میلیون نفر می باشد که از ترکیب بیش از یکصد قوم و نژاد تشکیل شده است. ترکیب جمعیت روسیه به شرح زیر است:
۷۹/۸ درصد روس، ۳/۸ درصد تاتار، ۲ درصد اکراینی، ۲/۱ درصد باشقیری و بقیه، سایر اقلیتهای قومی را تشکیل می دهند.
%۱۵ جمعیت بین ۰ تا ۱۴ سال، %۷۱/۷بین ۱۵ ۴۶ سال، %۱۳/۳ آن ۶۵ سال به بالا هستند.
رشد جمعیت این کشور منفی ۰/۶۴ است.
نرخ با سوادی مردان %۹۹/۷ و زنان %۹۹/۲ می باشد.
سن امید به زندگی درمیان مردان ۵۹ سال و زنان ۷۳ سال است.
میانگین سنی زنان۴۱/۷سال و مردان ۳۵/۳ است. میانگین کل جمعیت ۳۸/۵ سال است.
علی رغم آنکه زبان رسمی این کشور روسی می باشد ولی اقلیت های این کشور از زبان های محلی خود نیز استفاده می نمایند و حتی موسسات آموزشی به زبان خود را نیز دارند.
اکثر مردم روسیه پیرو مذهب مسیحیت ارتدوکس هستند و پس از آن مسلمانان بزرگترین گروه جمعیتی را تشکیل می دهند. مذاهب یهود و بودایی نیز در روسیه به صورت اقلیت وجود دارند.
Russian traditional custom

آب و هوا

  • مسکو دارای زمستانهای سرد که دما به ۱۲- درجه سانتیگراد و تابستانهای گرم و معتدل که بالاترین دما در ماههای تیر تا شهریور به حدود ۲۰-۲۴ درجه سانتیگراد میرسد. ( البته در تابستان ۲۰۱۰ گرمای بی سابقه ای را تجربه کرد که منجر به آتش سوزیهای جنگلهای اطراف شهر شد.)
  • سن پترزبورگ دارای آب و هوایی با تابستانهای گرم  و شرجی که تحت تاثیر بادهای دریای بالتیک کمی خنک تر است و  زمستانهای سرد و طولانی است. تابستانها درجه حرارت به ۲۰-۲۲ درجه میرسد(سال ۲۰۱۰ به ۳۷ درجه رسید) و در سال ۱۸۸۳ با درجه منفی ۳۶ درجه رکورددار می باشد.

دولت
کشور فدراسیون روسیه دارای دولتی فدراتیو و دمکراتیک است که به صورت جمهوری اداره می گردد و دارای دو پارلمان است. رئیس جمهور هر چهار سال یک بار طی انتخابات مردمی تعیین می شود. قانون اساسی این کشور پس از فروپاشی شوروی سابق در یک همه پرسی عمومی در سال ۱۹۹۳ میلادی تصویب شد.

امنیت
بنا به آمار سازمان جهانی جهانگردی (WTO) روسیه کشوری امن است. با توجه به آمار موجود در این سازمان موارد ناامنی در شهرهای بزرگ مسکو و سنت پترزبورگ برای گردشگران بسیار کم است و این دو شهر در مقایسه با اکثر پایتخت های اروپایی و آمریکایی از درجه امنیت بالاتری برخوردار می باشند.بعد از حوادث ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ کل کشورهای توریستی جهان حداقل با ۱/۵ درصد افت جذب گردشگر مواجه شدند، در صورتی که روسیه با ۳ درصد افزایش گردشگر بین المللی مواجه شد.

آب
کیفیت آب روسیه بسیار متغیر است. توصیه می شود برای آشامیدن از آب بطری که در تمام فروشگاه های روسیه عرضه می گردد، استفاده شود. قیمت آب معدنی با قیمت آن در کشورمان تفاوت چندانی ندارد. در ضمن نوشیدن آب جوشیده شده نیز مشکلی به همراه ندارد.

غذا
در روسیه تنوع غذایی فراوانی را می توان مشاهده نمود. در این کشور انواع غذاهای محلی روسیه، قفقازی و تاجیکی را می توان یافت. علاوه بر آن در رستوران ها و هتل ها، انواع غذاهای اروپایی و آسیایی تهیه می گردد. از غذاهای محلی روسی می توان به اُخا(سوپ ماهی)، شیچی (سوپ گیاهی)، سوپ بورش، پلمنی (نوعی غذا که از پخت خمیر و گوشت در آب تهیه می شود) اشاره نمود. با توجه به تنوع غذایی فراوان به خصوص در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ، در انتخاب غذا با مشکلی مواجه نخواهید شد.
russian borscht

مسکو:

مراکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی وترابری فدراسیون روسیه و اروپا محسوب شده و با ۱۱ میلیون و ۵۰۳ هزار نفر جمعیت در سرشماری سال ۲۰۱۰ پرجمعیت‌ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیاست. این شهر در کنار رودخانه مسکو و در ناحیه مرکزی فدرالی در روسیه اروپایی واقع شده‌است. کاخ کرملین، قلعه‌ای باستانی در این شهر است که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است. این شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی نیز پایتخت آن کشور بود.

چهار فرودگاه بین‌المللی، نه ایستگاه راه‌آهن و مترو مسکو که یکی از عمیق‌ترین تونل‌های دنیاست، در این شهر قرار دارد. مترو مسکو با ۱۸۵ ایستگاه پس از مترو توکیو بیشترین مسافران را در بین سیستم‌های مترو دنیا دارد.

کلان‌شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش‌ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده‌است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین‌المللی به نام «متروی مسکو» است که بزرگ‌ترین شرکت تولید واگن‌های مترو در جهان است.

رود ولگا بزرگ ترین رود اروپا به طول ۳۵۳۱ کیلومتر در روسیه جاری است. این کشور دارای ۱۲۰ هزار رود با طول بیشتر از ۱۰ کیلومتر می باشد. بیش از ۲ میلیون دریاچه شور و شیرین در این کشور وجود دارد. ۴۰ درصد از کل مساحت روسیه را جنگل تشکیل می دهد. در جنوب بلندترین نقطه روسیه قله البروس با ارتفاع ۵۶۴۲ متر و عمیق ترین نقطه آن دریاچه بایکال با عمق ۱۶۳۷ متر قرار دارد. این دریاچه که عمیق ترین دریاچه دنیاست، ۲۰ درصد از ذخایر آب شیرین را در اختیار دارد.

دیدنیهای مسکو :

کاخ کرملین

قلعه‌ای باستانی است مشرف به میدان سرخ و در جوار رودخانه مسکو.
کرملین در طول قرنها حضور خود، شاهد وقایع مشهور و تراژیک فراوانی در تاریخ روسیه بوده است. در این جا ایوان مخوف و استالین حکومت کردند، ناپلئون از کرملین آتش‎گرفتن مسکو را تماشا کرد، لنین دیکتاتوری پرولتاریا را شکل داد وگورباچف سقوط کمونیسم را رقم زد. امروزه این قلعه به یکی از بزرگترین موزه های جهان تبدیل شده است. گنجینه ای ارزشمند از تزارهای روسی دراتاقهای این کاخ نگهداری می شود.
این کاخ شامل چهار قصر، چهار کلیسا، دیوار کرملین و برج‌های کرملین‌است.
کاخ کرملین محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است.

کلیسای سن باسیلی

کلیسای باسیلی، کلیسای اصلی میدان سرخ و نماد روسیه است. نمای بیرونی این کلیسا شبیه ساختمان قصه هاست.

این کلیسا به خاطر یادبودها پیروزی روسها بر تاتارها طی سالهای ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ میلادی توسط پاستنیک، معمار بزرگ آن زمان ساخته شد و در سال ۱۹۲۳ این بنا به عنوان یک سند معماری متعلق به قرن ۱۶ تا ۱۸ به ثبت رسید.

میدان سرخ 

سرخ در فرهنگ مردم روسیه به معنای زیباست و کلمه سرخ این میدان اشتباهاً به کمونیستها و یا آجرهای سرخ دیوار کرملین نسبت داده می شود.

در گذشته این میدان، از مشهورترین میادین بازرگانی بود و بازرگانان در آنجا بساط خود را پهن می کردند. در سالهای پس از انقلاب اکتبر روسیه، میدان سرخ اهمیت بیشتری پیدا کرد. چرا که از یک سو آرامگاه لنین در آنجا ساخته شد و از سوی دیگ رژه های ارتش سرخ و راهپیمایی های میلیونی مردم در آنجا انجام می شد.

امروزه میدان سرخ بیش از جنبه سیاسی، وجهه تفریحی و تاریخی دارد.
در این میدان گردشگران می توانند از کلیسای باسیلی مقدس، موزه انقلاب، کاخ کرملین، آرامگاه لنین و جسد مومیایی شده وی بازدید کنند.
بازارچه ” گوم” در مجاورت این میدان قرار دارد که از گرانترین مراکز خرید مسکو به شمار می آید.

متروی مسکو

بدون هیچ تردیدی، مترو شاخص ترین وسیله نقلیه عمومی در مسکو است. ساخت متروی مسکو در ۱۵ ژوئن سال ۱۹۳۱ آغاز شد.
در طراحی ایستگاه های متروی مسکو معماران مشهور شوروی کار کرده اند. این مترو امروزه با بیش از ۱۶۲ ایستگاه، ۱۱ خط و ۲۶۴ کیلومتر طول یکی از پیشرفته ترین، ارزانترین و زیباترین متروهای جهان است که همه روزه مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

خیابان آربات 

خیابان آربات با طولی حدوداً یک کیلومتر در قلب مسکو واقع شده است. این خیابان حداقل از قرن ۱۵ میلادی پابرجاست و ادعای قدیمی ترین خیابان مسکو را دارد. این خیابان مرکز تجارت و محل

زندگی بسیاری از صنعتگران آن دوران بوده است.
در اوایل قرن ۱۸ این خیابان بعنوان یکی از بهترین مناطق قابل سکونت در روسیه مورد توجه اشراف روسیه قرار گرفت. این خیابان در زمان اشغال مسکو توسط ناپلئون(۱۸۱۲ میلادی) بکلی در آتش سوخت و مورد بازسازی قرار گرفت. در قرن ۱۹ و ۲۰ محلی شناخته شده برای زندگی اشراف، نویسندگان و دانشگاهیان شد و در زمان اتحاد جماهیر شوروی نیز محل سکونت بسیاری از مقامات رده بالای دولتی بوده است.
امروزه این خیابان بدلیل وجود بناهای قدیمی و باستانی که محل زندگی هنرمندان و نویسندگان بسیاری بوده است، یکی از جاذبه های گردشگری مسکو می باشد. اولین خانه در سمت راست این خیابان خانه ماکسیم گورکی است که تا سال ۱۹۰۵ در آنجا زندگی می کرده. در کنار این خیابان مجسمه ای از الکساندر پوشکین و همسرش نصب شده است. آنها نیز در این خیابان زندگی می کرده اند.
تمام طول خیابان قدم به قدم رستوران‌های مختلف و فروشگاه‌های سوغاتی وجود دارند.
دراین خیابان ، بویژه در روزهای یکشنبه، هنرمندان مختلف مثل نقاشان، طراحان، نوازندگان، خوانندگان، رقاصان، تردستان و غیره جمع می‌شوند و هنرهای خود را به‌نمایش می‌گذارند.

سنت پترزبورگSaint Petersburg 
سنت پترزبورگ یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که از گنجینه های تمدن بشری محسوب می شود. این شهر در مدار طولی ۵۷/۵۹ درجه شمالی و در مدار عرضی ۱۹/۳۰ درجه شرقی واقع شده و مساحت آن ۱۴۰۰ کیلومتر مربع است.

سنت پترزبورگ زیبا به ونیز شمالی معروف است. احداث این شهر در تاریخ ۱۶ می سال ۱۷۰۳ با دستور پترکبیر تزار وقت روسیه و با ساخت قلعه پتر و پاول آغاز شد. مکان جغرافیایی این شهر در زمین هایی واقع است که در جنگ شمال از کشور سوئد توسط ارتش روس بازپس گرفته شد و به دلیل دسترسی روسیه به آب های آزاد و اروپا به پنجره روسیه به اروپا مشهور گردید. در سال ۱۷۱۰ تزار پتر کبیر تمامی وزارتخاته ها و دوایر دولتی را از شهر مسکو به سنت پترزبورگ منتقل و در سال ۱۷۱۲ این شهر را رسماً پایتخت روسیه اعلام نمود. در این زمان روسها به آب های آزاد شرق نیز دسترسی پیدا کردند. پتر کبیر خودش را اولین امپراتور روس اعلام کرد و سنت پترزبورگ به پایتخت امپراتوری روسیه مبدل شد.

سنت پترزبورگ به معنای شهر پتر مقدس است و پتر مقدس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح بود که حامی این شهر زیبا پنداشته می شود. تاریخ روسیه با وقایع شهر سنت پترزبورگ عجین شده و اکثر وقایع تاریخی ۳ قرن اخیر روسیه در این شهر رخ داده است. تمام امپراتوری های روسیه از پتر کبیر تا نیکلای دوم در این شهر حکومت کرده اند.

تصاویری زیبا از برخی مکان های دیدنی سن پترزبورگ :

ساختمانی در باغ پترهف سن پترزبورگ

کاخ نیکولفسکی در سن پترز بورگ

کاخ نیکولفسکی در سن پترز بورگ

نمایی از باغ پترهف در سن پترز بورگ