آخرین تورهای کاشان

اطلاعات گردشگری

شهرستان کاشان از شهرستانهای استان اصفهان است. مرکز این شهرستان، شهر کاشان است. شهرستانی که از گل‌های محمدی و رز آن در بهار گلاب می‌گیرند. این شهرستان دارای دیدنی‌های بسیاری در تمام فصول سال است.
کاشان دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای پنج شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان و برزک) می‌باشد. نژاد سکنه شهرستان کاشان از نژاد اصلی آریایی می باشد.

کاشان دارای جمعیتی بالغ برسیصد صد هزار نفر بوده که در بین دامنه کوه کرکس و دشت کویر آران سکنی دارند. در رده یازدهمین شهر صنعتی ایران قرار می‌گیرد که دلیل آن وجود کارخانجات فرش ماشینی (بیش از یکصد کارخانه)، کارخانه تولید ورق گالوانیزه و کارخانجات تولید قطعات خودرو و مونتاژ است. قدمت صنایع نساجی در این شهر به تولیدات شعربافی شامل مخمل بافی، زربافی و حریربافی برمی‌گردد که هم اکنون بیش از چند هزار نفر در کارخانجات نساجی مشغول به کار می‌باشند.

شهرت این شهر بیشتر به واسطه گلاب و فرش دستباف آن است. از محصولات کشاورزی آن می‌توان به انواع غلات و میوه‌های فصلی اشاره نمود. غذای غالب، در بین مردم این شهر آبگوشت و بالاخص گوشت و لوبیا می‌باشد.

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت های مرتفع آن سردسیر است دامنه های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می باشد. آب قریه های کوهستانی از چشمه و قنات و آب قریه های جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می باشد.
مناطق زیبای کاشان و حومه شامل ابیانه، نیاسر، قمصر،  شهر کاشان، وانواع شهرها و روستاهای اطراف آن، در تمام فصول و به آسانی قابل دسترس است.
سفر به کاشان و اطراف آن، حتی تا نطنز و اطراف اصفهان، یک روزه و ۲۴ ساعته امکان پذیر است.
بازدید از هر یک از خانه‌های قدیمی شهر که بازگوکننده داستان و روایتی از زندگی هستند از جذابیت خاصی برخوردار است. هر چند ممکن است سیستم سنتی حیاط مرکزی با اتاق‌های دورتادور،‌ باغچه‌ای با درختان انار و درختچه‌های گل محمدی و حوضی در میان آن؛ پنجره‌های ارسی و شیشه‌های رنگی شبیه به نظر برسد ولی با توجه به تفاوت‌های موجود میان آنها نمی‌توان با بازدید یکی،‌ از دیگر خانه‌ها صرف نظر کرد.

خانه طباطبایی ها :

خانه طباطبایی را می‌توان دو خانه دانست که ماهرانه در یک ساختمان جای گرفته‌اند و از جذابیت خاصی برخوردار است. پس از آن، خانه بروجردی، متعلق به حاج جعفر نطنزی یا داماد طباطبایی است که ۱۸ سال زمان برد تا ساخته شود. نقاشی‌های دیواری و طرح گچبری‌های این بنا آثاری از صنیع‌الملک و کمال‌المک، نقاشان معروف دوره قاجار است. تفاوت خانه عباسیان با دیگر خانه‌ها در این است که بانی برای مناسب کردن خانه با گسترش خانواده،‌ مجموعه‌ای از ۶ بنا با فضایی بزرگ و اتاق‌های متعدد می‌سازد.


خانه‌ی عامری‌ها :

خانه‌ی عامری‌ها نیز مجموعه‌ای از بناهای متصل است که قدمت آن بیش از دیگر خانه‌ها بوده و به دوره زندیه بازمی‌گردد. دکوراسیون و تزیینات فاخر سبب تمایز این بنا از دیگر خانه‌های تاریخی شهر شده است. در این میان از خانه نقلی یا کوچکترین خانه تاریخی کاشان نباید غافل ماند که البته تبدیل به اقامتگاهی سنتی شده و محلی برای بازدید نیست ولی می‌تواند جایی باشد برای تجربه یک شب زندگی در خانه کویری.