اسلایدر تصاویر

اطلاعات جغرافیایی و گردشگری

لیوس نام یک روستای تاریخی و توریستی که تیره های ؛ارقش ؛عشیری ؛ قاسمی ؛ عباسی و اسماعیلی در آن سکونت دارند و در۹۰ کیلومتری دزفول  محل کوهنوردی و صخره نوردی جوانان و علاقه مندان به این رشته ورزشی است ؛ زمانی جمعیت ساکن در این روستا   بالغ بر یکصد وپنجاه خانوار بوده که براثر کم لطفی و کم توجهی و بی مهری قرار گرفتن ها که با تمام  مردم کوچنده وبافنده ؛ مال رو ؛ گله و رمه دار و کشاورز به جمعیت پنجاه خانوار کاهش یافته است.

این  روستا درپای کوه لنگر که از بالا ناظر بر روزگارسخت لیوس دارد ویک لحظه چشم از لیوس بر نمی دارد گر‌چه از دور ابهت کوه لنگر که کوه لیوس هم نامیده می شود شما رامجذوب خود میکند، ولی وقتی نزدیک می‌شوی، این خود لیوس و محیط سنگی و خانه های طاقی و کودکان وپیران در انتظارآن ا ست که شما را شیفته خود می‌کند. چون هر سو که بنگری چیزی برای دیدن، مجذوب شدن و تفکرو تامل وجود دارد. این کوه سخت شیب خاطرات مردانی همچون علیمردان خان چهارلنگ را برای مردم باز گو میکند که از شمالی‌ترین کوه‌های استان خوزستان است. لیوس درشمال دزفول قرار دارد. مسیر دزفول تا لیوس مسیری کوهستانی وبا کوههای بسیار متفاوت سنگی و در رنگهای متفاوت مناظری دیدنی (به خصوص در فصل بهار)را دارد.ارتفاع ۲۴۵۰ متری  کوه لیوس نیز معروف و دارای شیب تند سنگی میباشد که در سر قله خود در مسیرحرکت ایل دارای یک چشمه بنام شوی یا به نوعی آبشار شوی میباشد. و ازراههای سردشت لالی ودزفول و اندیمشک نیز به آن راه دارد واز کنار سد تنظیمی دز باید عبور کرد .

 قابل ذکراینکه آن چیزی که روستای لیوس را در تاریخ ماندگار کرده قدمت تاریخی روستا نوع بافت ساختمانی طاقی شکل که توسط چوب نی و گچ با معماری خاصی ساخته شده بگونه ای که حتی قبرستان آن منطقه دارای چنین ساختی میباشد کوچه های میان گذر بین خانه ها تماما سنگی میباشد. مهمتر از همه اینها مهمان نوازی مردم خونگرم که درب هیچ خانه ای بر روی کسی بسته نیست .ساخت چوقای آن که قدمت فرهنگ یک سرزمین و یک ایل بنام ( لر)  چهار لنگ و هفت لنگ را بهمراه دارد مکانی که شروع بافت چوقا ( چوخا ) را برای اولین بار در ایل لر بنا گذاشته و امروزه به جایی رسیده که ساکنان لیوس برای گذراندن امرار معاش لچک و می نا ؛ و قر؛ کرکیت و پره ؛ چوقا و دبیت ؛ سبد ( تویزه ) شیر دنگهای خود را ومیراث گذشتگان را بفروش برسانند. برای رسیدن به این مکان از سمت دزفول باید از روستا ها و آبادهایی در مسیر همچون پا منار؛ اسلام آباد ؛ بازرگه ؛ شیهون ؛ سردشت ؛ حسن آقا دارک ؛ دیونی ؛ امام زاده بی بی بانو؛ ماشکار؛ دهستان احمد فداله و روستای آذنگ و…عبور کرد کوههای سر به فلک کشیده بیر ؛ لگریون و… همچنین درختان زیبای سرزمین بختیاری جزء جدا نشدنی این چشم اندازها میباشد .درختانی همچون بلوط ؛ بادام زمینی ( جرگ ) ؛ بن ؛ کلخنگ و …  که در زمستان و بهار با روییدن گیاهان غذائی و دارویی این زیبایی را دو چندان میکند . این هنر و قدرت بافت چوقا نیز از لیوس به زنان طایفه کیارسی و زنان طایفه موری از ایل هفت لنگ انتقال یافته. آنچیزی که روایت میباشد اولین بار این لباس توسط یکی از خوانین لرستان در منطقه لیوس در میان بختیاریها رواج یافته .