نبود هواپیماهای بین المللی و عدم استانداردسازی هتل ها/ موانع پیش روی گردشگری ایران

استانداردسازی هتل‌ها سال‌ها در جریان است و همچنان با وجود وعده‌ها از سالی به سال دیگر موکول می‌شود. در حال حاضر بیش از ۷۰درصد هتل‌های کشور در انتظار استانداردسازی هستند البته باتوجه به تعرفه‌هایی که برای شرکت‌های عامل تطبیق برای استانداردسازی اعلام شد، می‌توان گفت یکی از دلایل تعلل هتلداران برای این امر هزینه‌های هنگفتی است که به آنها تحمیل می‌شود. محمد کاوه، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از تلاش‌هایی که اتاق در همین زمینه انجام داده است، می‌گوید: «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای برطرف کردن مشکلاتی که درباره استانداردسازی هتل‌ها و سایر موارد گردشگری وجود دارد، جلسات زیادی را با اداره کل برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار کرده است. برای استانداردسازی، میزان پولی که مطالبه می‌شود فراتر از انتظار است. بازسازی یک هتل هزینه زیادی را در برخواهد داشت اما کل بودجه‌ای که برای گردشگری درنظر می‌گیرند رقم بسیار پایینی است.» او ادامه می‌دهد: «برای رفع این مشکل پیشنهادها و درخواست‌هایی از طرف اتاق به نمایندگان مجلس ارائه شد. از نظر اقتصادی جایگاه گردشگری در دنیا حرف اول را می‌زند اما متاسفانه در ایران توجهی به آن نمی‌شود. یکی از دلایلی که گردشگری در دنیا حرف اول را می‌زند اختصاص سهم ۱۰ درصدی این صنعت از تولید ناخالص است. این موضوع نشان می‌دهد که توجه ویژه به گردشگری و زیرساخت‌ها موجب خواهد شد بهره‌برداری بسیار بالایی از طریق سرمایه‌گذاری در این صنعت نصیب کشور شود.»

گردشگری؛ صنعت پیشرو
به گفته کاوه، در حال حاضر چنین اتفاقاتی در ایران رخ نداده است. وی بیان می‌کند: «یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که موجب شده هنوز گردشگری در کشور جایگاه خود را پیدا نکند، عدم استانداردسازی هتل‌ها، ‌مهمان‌پذیرها و رستوران‌هاست. برای این کار نیاز به حمایت و تسهیلات کم‌بهره بانکی است اما در این بخش آن‌طور که باید و شاید کاری صورت نگرفته است. اتاق برای برنامه ششم توسعه اقتصادی جلساتی برگزار کرده و طرحی را ارائه داده است که بر اساس آن گردشگری به عنوان یک صنعت پیشرو انتخاب شود. این بی‌تفاوت بودن صدمه‌های زیادی به گردشگری خواهد زد.» رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه اکثر گردشگران داخلی، ایران را مقصد گردشگری خود انتخاب نمی‌کنند و از طرف دیگر گردشگر خارجی نیز آن‌طور که باید به کشور وارد نمی‌شود، می‌گوید: «هموطنان عزیزمان اکثرا برای گردش و تفریح مقصد گردشگری‌شان را خارج از ایران انتخاب می‌کنند. از طرف دیگر برای جذب گردشگر خارجی نیز تلاش درخوری صورت گرفته نشده است. ما برای جذب گردشگر داخلی و خارجی نیازمند سرمایه‌گذاری، بازسازی و نوسازی جدی و حتی ساخت هتل‌های جدید هستیم اما هنوز برای این منظور برنامه منظم و کارآمدی در نظر گرفته نشده است.»

توجه ویژه به زیرساخت‌ها
با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد کشور ایران؛ لازم است یکی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور، بخش گردشگری باشد. کاوه با بیان این موضوع توضیح می‌دهد: «گردشگری می‌تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد اما هنوز از جاذبه‌های گردشگری مانند بناهای تاریخی و مذهبی به‌درستی استفاده نکرده‌ایم. خوشبختانه در دولت یازدهم توجه ویژه و بیشتری به این موضوع شده که البته کافی نیست و باید زیرساخت‌های اساسی و کافی داشته باشیم. به عنوان مثال باید ارتباط هوایی با سایر کشورها و شهرهای مختلف گسترش پیدا کند تا به راحتی مسافرها بتوانند جابه‌جا شوند. ولی نه تنها در استانداردسازی هتل‌ها بلکه در زمینه حمل و نقل نیز از استانداردهای لازم برخوردار نیستیم و در این باره ضعف داریم. متاسفانه هواپیماهای بین‌المللی نداریم. لازم است با چند کشور ارتباط هوایی داشته باشیم. باید برای این موضوع نیز کار کارشناسی صورت گیرد.» او یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که می‌توان برداشت را از طریق دولت و مجلس می‌داند: «دولت و مجلس باید این موضوعات را مدنظر قرار دهند. بهتر است مجلس در زمان بررسی بودجه و دولت در تنظیم لوایح اقتصادی و مالی سالانه‌اش برای گردشگری و ساختار‌سازی، بودجه بیشتری در نظر بگیرد تا گردشگری در ایران نیز حرفی برای گفتن داشته باشد و سرمایه عظیمی را از این طریق به سمت کشور سرازیر کند.»

بهبود وضعیت حمل و نقل کشور
از آنجایی که آمارها نشان می‌دهد بیشترین مرگ و میر در ترددهای جاده‌ای رخ می‌دهد گردشگران خارجی از این نظر احساس امنیت نمی‌کنند و این امر در تصمیم‌گیری آنها برای انتخاب مقصد گردشگری‌شان موثر است.
در همین خصوص رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید: «بهتر است برای ساختارسازی گردشگری در بحث حمل و نقل هوایی، درمانی و سلامت، بودجه بیشتری در نظر گرفته شود. خیلی از گردشگران خارجی دلیل انتخاب نکردن ایران به عنوان مقصد گردشگری را ناامنی جاده‌هایش می‌دانند.
از طرف دیگر میزان هتل‌های کشور برای پذیرش، کافی و استاندارد نیست. به عنوان مثال در تهران قبل از انقلاب نزدیک به ۱۱۳ هتل وجود داشت و از آن زمان تا کنون تعداد هتل‌ها چندان تغییر نکرده است. خیلی از هتل‌ها هنوز سیستم‌شان قدیمی است و با توجه به پیشرفت‌های امروزی قابل قبول نیستند.»

گردشگری؛ راهی برای خروج از رکود اقتصادی
به اعتقاد کاوه، گردشگری می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین راه‌ها برای خروج از رکود باشد و اشاره می‌کند که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور نیز به این موضوع اشاره کرده‌اند: «رهبر معظم انقلاب نیز به این نکته اشاره کردند که به گردشگری توجه ویژه شود. یکی از برنامه و اهداف رئیس‌جمهور توسعه گردشگری است. این اتفاقات باعث می‌شود در بودجه سال ۹۴ پیش‌بینی برای بازسازی، نوسازی، سرمایه‌گذاری و… افزایش پیدا کند. اگر به‌درستی حرکت و از ظرفیت‌ها به‌درستی بهره‌برداری شود قطعا می‌توان در واقعیت از این ظرفیت‌ها به‌طور مستمر استفاده کرد.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *