کوچکترین و بزرگترین کشورهای جهان

کوچکترین کشورهای جهان :

 مالدیو (Maldives):

جزایر مالدیو در اقیانوس هند قرار دارند و با داشتن مساحت ۲۹۸ کیلومتر مربع کوچکترین کشور آسیا است. جمعیت مالدیو فقط در حدود ۳۰۰ هزار نفر می باشد. این کشور بطور متوسط فقط یک و نیم متر از سطح دریا بالاتر است. پایتخت این کشور مالی بوده و حدود یک سوم جمعیت کل کشور در این جزیره زندگی می کنند. دین رسمی این کشور اسلام است. در حال حاضر مهمترین منبع درآمد مالدیو صنعت توریسم می باشد.

مالدیو

سی شلز (Seychelles) :

این کشور با مجموع مساحت ۴۵۱ کیلومتر مربع از ۱۱۵ جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده و با جمعیت ۸۴ هزار نفر در اقیانوس هند قرار دارد. این کشور همیشه رو به پیشرفت بوده و با صادرات دارچین، مغز نارگیل و وانیل درآمد خوبی داشته است. جذب گردشگران یکی دیگر از مهمترین منابع درآمد این کشور به حساب می رود. سی شلز در گذشته مستعمره بریتانیا بوده ولی در سال ۱۹۷۶ استقلال خود را بدست آورد.

سی شلز

 سنت کیتز و نویس (St Kitts and Nevis):

این کشور که جمعیت آن در حدود ۵۱ هزار نفر است در دریای کارائیب قرار دارد. این کشور از دو جزیره تشکیل شده و ۲۶۱ کیلومتر مربع مساحت دارد. این دو جزیره اولین جزایر منطقه کارائیب هستند که غربی ها در آن ها سکونت کردند و در سال ۱۹۸۳ از سلطه بریتانیا استقلال یافتند. مهمترین منبع درآمد این کشور توریسم، کشاورزی و صنایع سبک است.

سنت کیتز و نویس

 جزایر مارشال (Marshall Islands):

این مجموعه جزایر که عمدتا از جزایر مرجانی تشکیل شده اند، در اقیانوس آرام قرار دارند. مساحت کل آن ها حدود ۱۸۱ کلیومتر مربع است و جمعیت جزایر مارشال کمی بیش از ۶۸ هزار نفر می باشد. این کشور استقلال خود را در سال ۱۹۷۹ از آمریکا گرفت و تا به امروز کمک های آمریکا اصلی ترین منبع درآمد این مجمع الجزایر است، زیرا هیچ منبع درآمدی ندارد و بیش از آنچه صادر می کند به واردات می پردازد.

جزایر مارشال

لیختنشتاین (Liechtenstein):

لیختنشتاین کشوری در اروپاست که راه به دریا ندارد و با کشورهای سویس و اتریش احاطه شده است. مساحت این کشور کوهستانی ۱۶۰ کیلومتر مربع بوده و یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شود. این کشور یکی از پرطرفدارترین مناطق اروپا برای ورزش های زمستانی می باشد اما این دلیل اصلی کسب درآمد آن نیست. این کشور یک مرکز تجاری مهم است و تعداد شرکت هایی که در آن به ثبت رسیده از تعداد ساکنین آن بیشتر است!

لیختنشتاین

 سن مارینو (San Marino):

این کشور با مساحتی حدود ۶۱ کیلومتر مربع پنجمین کشور کوچک جهان است. این کشور همچنین کم جمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا نیز می باشد. سن مارینو یکی از قدیمی ترین کشورهای مستقل جهان است و پایه گذاری آن به سال ۳۰۱ میلادی باز می گردد، قانون اساسی آن نیز در سال ۱۶۰۰ میلادی تصویب شد. این کشور همچنین یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و صنعت توریسم یکی از مهمترین منابع درآمد آن به شمار می آید. سن مارینو مازاد بودجه داشته و هیچ گونه بدهی ملی نیز دارند!

سن مارینو

تووالو (Tuvalu):

کشور تووالو در اقیانوس آرام قرار دارد و در حقیقت مرکب از چندین جزیره کوچک است که وسعت آن ۲۶ کیلومتر مربع می باشد ارتفاع تووالو بطور متوسط فقط ۵ متر از سطح دریا بالاتر است و گفته می شود تا ۵۰ سال دیگر بطور کامل به زیر آب می رود. این کشور که جمعیت آن در حدود ۱۰ هزار نفر است، مستعمره بریتانیا بوده و تنها ۳۵ سال است که استقلال خود را بدست آورده.

تووالو

نااورو (Nauru):

این کشور در میکرونزی در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. جمهوری نااورو جزیره ای با مساحت ۲۱ کیلومتر مربع، کوچکترین کشور جزیره ای در جهان است. در حال حاضر جمعیت این جزیره حدود ۹ هزار نفر است و هیچ ارتش مستقلی ندارد و تنها منبع درآمد آن صادرات فسفات است. جالب است بدانید مردم این کشور یکی از چاق ترین مردم دنیا هستند که وزن اکثر آن ها از میانگین وزن سایر کشورها بیشتر است و به همین دلیل به آن ها لقب چاق ترین مردم دنیا را داده اند.

نااورو

 موناکو (Monaco):

این کشور با ۲ کیلومتر مربع مساحت دومین کشور کوچک جهان محسوب می شود. موناکو از ۳ جهت با کشور فرانسه و از یک جهت نیز با دریای مدیترانه احاطه شده است. جمعیت آن حدود ۳۶ هزار نفر است و به این ترتیب یکی از متراکم ترین کشورهای جهان به حساب می آید. این کشور یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و مهمترین منبع درآمد آن از صنعت توریسم است. هر ساله مردم بسیاری از سراسر جهان برای استفاده از آب و هوای بسیار خوب به این کشور کوچک سفر می کنند و جالب است بدانید که مردم این کشور از پرداخت مالیات بر درآمد معافند. آلبرت دوم، پرنس موناکو نیز یکی از ثروتمندترین افراد دنیاست.

موناکو

 واتیکان سیتی (Vatican City):

واتیکان کوچکترین کشور جهان است و داخل شهر رم قرار گرفته است. این کشور که مساحتش کمتر از نیم کیلومتر مربع است، کشور چندان قدیمی ای نیست و ۸۴ سال پیش پایه گذاری شده است. حکومت این کشور به عهده اسقف رم یا همان پاپ است. کلیسای سن پیر در این کشور بزرگترین کلیسای جهان است. نکته جالب درباره این کشور این است که سکنه آن از پرداخت مالیات معاف هستند و کمک های مالی مردم کاتولیک سراسر جهان یکی از منابع درآمد واتیکان است. جمعیت این کشور حدود ۸۰۰ نفر است ولی روزانه هزاران توریست از این کشور بازدید می کنند.

واتیکان سیتی

بزرگترین کشورهای جهان :

الجزایر با مساحتی حدود ۲,۳۸۱,۷۴۱ کیلومتر مربع بزرگترین کشور آفریقا است که در شمال آن قرار دارد. مساحت این کشور تقریبا یک و نیم برابر مساحت ایران می باشد. این کشور بیش از ۳۵ میلیون نفر جمعیت دارد و دین رسمی آن ها اسلام است. پایتخت آن نیز الجزیره می باشد.

الجزایر

قزاقستان (Kazakhstan):

قزاقستان نهمین کشور بزرگ جهان با مساحت ۲,۷۲۴,۹۰۰ کیلومتر مربع می باشد که این مساحت باعث شده تا این کشور بزرگترین کشور محسور دنیا شناخته شود که به هیچ دریا و اقیانوسی راه ندارد. این کشور به دلیل تنوع آب و هوایی که دارد، در برگیرنده چشم اندازهای متنوعی نظیر کوهستان، صحرا، جلگه و … می باشد. این کشور از نظر جمعیت شصت و دومین کشور جهان به شمار می آید که این بدین معناست که تراکم جمعیت در این کشور پایین است.

قزاقستان

آرژانتین (Argentina):

این کشور با مساحتی حدود ۲,۷۶۶,۸۹۰ کیلومتر مربع بزرگترین کشور اسپانیایی زبان جهان به شمار می رود. این کشور تنوع آب و هوایی بالایی دارد و به همین دلیل اقیلم های متفاوتی را می توان در آن تجربه کرد.

آرژانتین

 هند (India):

هند با مساحتی حدود ۳,۲۸۷,۲۶۳ کیلومتر مربع هفتمین کشور بزرگ جهان است. این کشور هم چنین دومین کشور پرجمعیت جهان می باشد که این امر با وجود داشتن مساحت زیاد، سبب بروز مشکلاتی در هند گردیده است. ۱۷ درصد از جمعیت کل جهان در هند ساکن هستند.

هند

 استرالیا  (Australia):

این کشور پهناور مساحتی حدود ۷,۷۴۱,۲۲۰ کیلومتر مربع دارد (بیش از ۴ برابر مساحت ایران). جالب است بدانید که این کشور که در نیم کره جنوبی واقع شده با هیچ کشور دیگری مرز خاکی ندارد! استرالیا همچنین کوچکترین قاره جهان نیز به شمار می رود.

استرالیا

برزیل (Brazil):

برزیل، شرقی ترین کشور قاره آمریکا، پنجمین کشور در لیست بزرگترین کشورهای جهان می باشد. مساحت این کشور حدود ۸,۵۱۴,۸۷۷ کیلومتر مربع می باشد. یکی دیگر از نکات جالب در مورد برزیل این است که این کشور یکی از پیچیده ترین سیستم های رودخانه ای جهان را دارد.

برزیل

 چین (China):

چین با مساحتی حدود ۹,۵۹۶,۹۶۱ کیلومتر مربع بزرگترین کشور آسیا محسوب می گردد. این کشور سرزمین یکی از قدیمی ترین تمدن های بشر می باشد. چین بیش از هر جای دیگری در دنیا جمعیت دارد و با دارا بودن ۱۹ درصد از جمعیت کل جهان، پرجمعیت ترین کشور جهان می باشد.

چین

 آمریکا (United States):

آمریکا با داشتن مساحتی حدود ۹,۸۲۶,۶۷۵ کیلومتر مربع سومین کشور بزرگ جهان است. دلیل عمده قرار گرفتن آمریکا در این لیست آلاسکا (بزرگترین ایالت کشور) است که ۱۵ درصد از مساحت کل آمریکا را دارا می باشد. این کشور همچنین متنوع ترین کشور جهان از لحاظ گوناگونی مردم می باشد.

آمریکا

کانادا (Canada):

کانادا بزرگترین کشور قاره آمریکا و دومین کشور بزرگ جهان است و مساحت آن حدود ۹,۹۸۴,۶۷۰ کیلومتر مربع می باشد. کانادا رودخانه ها و دریاچه های زیادی دارد و جالب است بدانید که اگر مساحت کشور را بدون در نظر گرفتن مساحت دریاچه ها، رودخانه ها و آبگیرها حساب کنند، کانادا رتبه چهارم را در رده بندی کشورها از لحاظ وسعت خواهد داشت!

کانادا

روسیه (Russia):

روسیه با مساحتی حدود ۱۷,۰۹۸,۲۴۲ کیلومتر مربع با اختلافی چشمگیر بزرگترین کشور جهان می باشد. این کشور ۱۱٫۵ درصد از مساحت کل جهان را شامل می شود و تنوع آب و هوایی چشمگیری دارد به گونه ای که ۹ اقلیم متفاوت آب و هوایی را در خود جای داده است. این کشور با حدود ۱۴۲ میلیون نفر جمعیت، نهمین کشور جهان از لحاظ جمعیت می باشد.

روسیه

شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری طلوع یاران سفر خوشی برایتان آرزو میکند .
آدرس : خوزستان – دزفول – خیابان شریعتی – تقاطع خیابان حافظ – شماره ۱۰۷
تلفنهای تماس : ۲۲۴۰۰۴۰ – ۰۶۴۱       ۲۲۴۰۳۹۹ – ۰۶۴۱
فکس : ۲۲۲۵۴۰۰ –۰۶۴۱

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *